2017. február 25.

2017-02-25-Mamutfenyők



2017. február 25-én a Budai-hegységbe szervezett gyalogtúrán vettem részt a Röck Vasas Természetjárókkal.

A túra teljesített útvonala: Budakeszi - Mamutfenyők (Pászty Gyula pihenő) – Telki országút – Katonasírok – Vörös-pocsolyás-hát – Kopasz oldal - Nagykovácsi
Túravezető: Németh Károly

Széll Kálmán téren volt a találkozó, onnan a 22/A jelű busszal jutottunk el Budakeszire, a túra kezdő helyszínére. A busz végállomásánál messziről észrevettük a zöld kereszt jelzést. Azt követve, a településen tett rövid séta után elértünk a Mamutfenyőkhöz. Pazar látvány a két hatalmas, több mint 100 éves fakülönlegesség. A fák környezete is szépen, rendben van tartva. Erdei asztalok és padok is találhatóak a fák közelében. Ott rövid pihenőt tartottunk, ettünk, ittunk, és kiosztásra került a következő túra írásos anyaga. Majd folytattuk a túrát az ismert jelzésen. Kicsit sáros, de járható volt az út. Egy lovastanya mellett kiértünk a Telki felé vezető országútra. A csapat ott ketté vált. Tízen úgy gondolták, hogy elég volt, megkeresték a buszmegállót, és indultak hazafelé. A többség (velem együtt) megkezdte, még mindig a zöld kereszten, a nagy menetelést Nagykovácsi felé.
A túrának ebben a szakaszában hosszú emelkedőt kellett leküzdeni. A nap sütött, az út emelkedett, jól megizzadtunk. Szerencsére a hegymenetben jól járható utak voltak. Az addig tapasztalt sáros, latyakos erdei utak ott már felszáradtak.
A második pihenőt a hegymenet végén, a Katonasíroknál tartottuk. Ezen a helyen állítottak emléket a „Budai kitörés” során életüket vesztett német katonáknak.  
Tovább haladva elértük a piros háromszöget, melynek jobboldali ágán folytattuk a túrát. Ott már újra sárban dagonyáztunk, néha még havat és jeget is találtunk az úton. Áthaladtunk a Vörös-pcsolyás-háton, végül a piros sáv baloldali ága vezetett le bennünket Nagykovácsiba.

A jelzések a túra teljes útvonalán jól követhetőek voltak.

Az időjárás csodálatos volt, az elmúlt napok borús, ködös nappalai után felüdülés volt a szép napsütéses idő.  

Az erdő tele volt túrázóval és kirándulóval. Egy teljesítménytúra is ezen az útvonalon haladt.

A túrán készült képek a honlapokról (itt) és (itt) elérhető albumokban megtekinthetőek, és onnan le is lehet tölteni azokat.

Budapest, 2017. február 25.

Molnár Béla

2017. február 18.

2017-02-18-Dinnyésen jártunk



2017. február 18-án - a Borostyánfa túracsapat szervezésében – Dinnyésre látogattunk.
Végig jártuk a Madárdal Tanösvényt, közben megtekintettük a Dinnyési fertőt. Végül pedig a Várparkba és a Templomkertbe látogattunk, és ismerkedtünk a Gárdonyhoz tartozó település nevezetességeivel.
Túravezető: Sipos Gyula    

A Déli pályaudvaron volt a találkozó, onnan vonattal utaztunk Dinnyésre. Először a Dinnyés határában található Madárdal tanösvényt vettük célba. Szakértő vezető kalauzolt végig bennünket a tanösvényen, és részletes tájékoztatást kaptunk tőle a terület növény- és állatvilágáról. Emellett a település (Dinnyés) múltjával, fejlődésével is megismerkedhettünk. A tanösvényen 9 állomást (tájékoztató táblát) alakítottak ki, amelyek a környék növény- és állatvilágát mutatják be. A kb. 4 km-es séta végig sík terepen haladt, útközben gyönyörködhettünk a nádasok, szigetek élővilágában. Elhaladtunk a Dinnyési-fertő mellett és röviden megismerkedünk annak élővilágával és kialakulásával is (a Déli Vasút építése során választották le a Velencei tóról).
A tanösvény útvonala hol száraz, hol nedves, néha csúszós volt, de azért biztonságosan lehetett járni rajta. Ködös reggellel indultunk, napközben viszont még a nap is előbújt.

A rövid séta után kettévált a csapat, egy része (köztük én is) a várpark felé vette az irányt, a többiek ezt a programrészt kihagyták. A várkertben középkori magyar várakat csodálhattunk meg, miniatűr változatban. A makett-várak egy családi ház udvarán-kertjében találhatóak, melyeket egy magánszemély hobbiból kezdett építgetni. Ma már 30 kész várat tekinthetünk meg. Az épületek eredeti anyagukból - fából, kőből, téglából és sárból - készültek. Az építő törekszik a makettek valósághű megjelenítésére. A várakat egy sétány övezi, mely Nagy-Magyarország formáját ölti magára - a tulajdonos megfogalmazása szerint: erősen lekerekített formában. A kis váracskák eredeti helyükön körbejárhatók, ismertető táblával vannak ellátva.
A sétányt emlékoszlopok övezik, melyek mindegyike 1-1 magyar királynak, kormányzónak, fejedelemnek állít emléket. A makettek minden korosztály számára élményt jelenthetnek, a tárlatvezetés lehetőséget ad a történelmi ismeretek elmélyítésére is.
Végül a Templom-kertben is tettünk egy sétát. Megtekintettük az ott található épületkülönlegességeket is.

A túrán (kiránduláson) készült képek a honlapokról (itt) és (itt) elérhető albumokban megtekinthetőek, és onnan le is lehet tölteni azokat. 

Budapest, 2017. február 18. 

Molnár Béla